کتاب قلب سگی

اثر میخائیل بولگاکف از انتشارات ماهی - مترجم: آبتین گلکار-دهه 1960

میخاییل بولگاکوف داستان قلب سگی را در سال 1925 نوشت، اما این کتاب حدود 35 سال پس از درگذشت او مجال انتشار یافت؛ در سال ۱۹۸۷. زیرا در زمان حیات او به‌هیچ‌وجه قابل انتشار نبود و هر که آن را می‌خواند از صراحت ضدکمونیستی‌اش به هراس می‌افتاد. قلب سگی همچنین مشهورترین اثر طنز انتقادی بولگاکوف به‌شمار می‌رود و از زبان یک سگ روایت می‌شود؛ سگی که به دست پروفسوری به نام پری آبراژینسکی جراحی و و شده و به قامت یک انسان در آمده است. بولگاکوف دیدگاه‌های خود درباره‌ی انقلاب شوروی را از زبان پروفسور آبراژنسکی ابراز کرده است. آنچه بیش از همه مایه‌ی آزردگی پروفسور می‌شود غفلت مردم از کار و وظیفه‌ اصلی‌شان است و پرداختن به کارهایی که در آن‌ها تخصص ندارند.


خرید کتاب قلب سگی
جستجوی کتاب قلب سگی در گودریدز

معرفی کتاب قلب سگی از نگاه کاربران
@کسی که برای هیچ چیز عجله نکند، به همه کار می رسد. البته اگر من هم به جای اینکه مشغول کار اصلی خود باشم، از یک جلسه به جلسه دیگر می پریدم یا تمام روز مثل بلبل چهچه می زدم، احتمالا به هیچ کاری نمی رسیدم.@

یک داستان ساختگی جذاب از دل تاریخ معاصر روسیه که نقد واقع بینانه ایست از به قدرت رسیدن افراد ولگرد وعامی زیر سایه انقلاب سوسیالیستی. رویارویی قشر تحصیل کرده و نسبتا اعیانی که موقعیت خود را نه فقط با وراثت بلکه با تلاش شبانه روزی و نیروی ذهن به دست آورده اند و قشر نوظهور زحمتکش نام که در واقع کاری جز حرف زدن و جلسه گذاشتن ندارند.

تصویری که از مرد روسی مقبول ارائه می شود تکان دهنده است، مردی که ظاهر انسانی و اندام مردانه داشته و به برابری طبقاتی (کلا وضع جدید موجود) اعتقاد داشته باشد. شغلی که فکر می کند در آن استاد است را برای مفید واقع شدن در جامعه انجام دهد (فارغ از اینکه اهمیت واقعی آن چقدر است). هنوز سیستم طبقاتی در ساختار نظام پابرجاست اما اشخاص متنفذ و دارای قدرت عملی می تواند یک ولگرد خیابانی باشد که «کتاب های مکاتبات انگلس با ... می خواند بدون اینکه هرگز درباره رابینسون کروزوئه چیزی شنیده باشد»

مشاهده لینک اصلی
اینکه عقاید نویسنده کتاب ضد کمونیستی است یک سوی ماجراست، اما سوی دیگر ماجرا علاقه پنهان نشدنی نویسنده به بهشت سرمایه داریست که به نظر بیشتر از نگاهی سطحی و بیرونی و آرمانی به جوامع سرمایه داری ناشی شده تا تعمق در مبانی آن و نگاه منصافانه به هر دو تفکر.

علت پر فروش شدن و پرخواننده شدن ترجمه این کتاب در جامعه کتابخوان کشورمان هم گمانم یکجورهایی قرابت میخاییل بولگاکوف است با قشر مثلا روشنفکر(که کاری هم جز خواندن ندارند شکر خدا:)، چرا که بولگاکوف انگار کاملا از قماش همین روشنفکران ناقص الخلقه خودمان است، با تمام مختصات یک روشنفکر وطنی؛ نگاه از بالا به پایین به مردم و جامعه، علاقه مفرط و شورانگیز به بهشت غرب، منجی دانستن علم تجربی و...

به هر حال بی در نظر گرفتن محتوا، پرداخت کتاب بسیار هنرمندانه است، و جذاب، حتی برای مخاطب عام. اما خب در نهایت نمی‌شود به بیشتر از یک ستاره برای این کتاب راضی شد:)

مشاهده لینک اصلی
کتاب های مرتبط با - کتاب قلب سگی


 کتاب همدلی با بیماران رو به مرگ
 کتاب زندگی پدرم چارلی چاپلین
 کتاب ترانه ها ی باب دیلن دهه ی1960
 کتاب شور هستی
 کتاب نظم اشیاء: دیرینه شناسی علوم انسانی
 کتاب کو گیتو و تاریخ جنون